ALIS

Software pro veřejnou správu

Vzdálená pomoc
19. 4. 2013

Spolehlivost plátců DPH v systému KEO-Účetnictví 8.05 a vyšší

Ve verzi systému KEO-Účetnictví 8.05 a vyšší je doplněna kontrola spolehlivosti plátců DPH na webový server Finanční správy.

Automatická kontrola: Kontrola je implicitně nastavena u uživatelů, kteří jsou plátci DPH. Neplátci DPH si mohou tuto funkčnost zapnout v parametrech DF. Plátci DPH si naopak tuto funkci mohou vypnout. Kontrolují se doklady, u kterých je uvedeno DIČ obchodního partnera (pozor na jeho správnost). Pro kontrolu se využívají údaje: DIČ a bankovní účet obchodního partnera. Kontrola probíhá automaticky, ihned po ukončení pořízení dávky došlých faktur. Výhodou je pouze jeden rychlý přístup na server pro všechny doklady v dávce. Tuto „automatickou“ kontrolu lze vypnout v „Parametrech došlých faktur“ (cca uprostřed parametrů).

Ruční kontrola: Mimo automatickou kontrolu lze provádět kontrolu i ručním zadání. Funkce je umístěna pod nabídkou „0. Došlé faktury“. A to ve třech variantách. Uživatel pořídí pouze DIČ a účet (neomezený počet pořízených řádek). Po ukončení pořízení systém provede kontrolu spolehlivosti plátců DPH. Uživatel vybere první a poslední doklad (rok, číslo dokladu) z evidovaných došlých faktur. U těchto dokladů se provede kontrola spolehlivosti plátců DPH. Uživatel se může přímo spojit se serverem finanční správy a zde vyhledat daného partnera a zjistit zda je spolehlivý a jaké účty má evidovány (až od verze 8.04a). kontroly spolehlivosti plátců DPH u všech organizací zařazených do adresáře obchodních partnerů, kontroly správnosti údajů v IČO a DIČ (kontrola na modulo).

Co systém KEO kontroluje: Zda je daný obchodní partner (dle DIČ) na serveru zaevidovaný. Není-li zaevidovaný, objeví se v sestavě chyba: „E-neevid.plátce“. Zda je partner spolehlivý. Není-li (na serveru nalezeno „nespolehlivý=ANO“), objeví se chyba: „S-nespolehlivý“. Zda je zadaný bankovní účet obchodního partnera zaevidovaný v registru. Není-li v seznamu nalezen, objeví se chyba „-chybný účet“. O výsledku kontroly je uživatel informován sestavou. V případě, že se nenajdou chyby při automatické kontrole, program pokračuje bez přerušení. U „ruční“ kontroly se informace o výsledku kontroly vydá vždy. Rozhodnutí „co s tím?“ je na uživateli. Každá z chyb má různý vliv na rozhodnutí uživatele.