ALIS

Software pro veřejnou správu

Vzdálená pomoc
17. 3. 2003

Podpora češtiny na obrazovce

Při spuštění pod Windows jsou v režimu práce "Celá obrazovka" tyto možnosti:

  • Použití podpory op. systému
    Pod verzemi Win 3.11, 95, 98 se systémová podpora obrazovky instaluje v souboru CONFIG.SYS zápisem stejným jako v DOSu. Např.
    device=c:\windows\COMMAND\display.sys con=(ega,,1)
    Pod verzemi Win ME, NT, 2000, XP instaluje u českých verzí systém podporu češtiny pro obrazovku automaticky.
  • Použití podpory FANDu
    FAND využívá pro podporu češtiny na obrazovce přerušení BIOSu, které umožňuje provést upgrade znakové sady ve VIDEO kartě.
    Podpora se zapíná (případně vypíná) v programu FANDINST, sekce Monitor, parametr Použít fonty FANDu, možnosti Ano, Ne.
    Pokud se zvolí ano, použijí se fonty v kódování podle nastavení abcedy v sekci "Abeceda".
     
  • Jiná externí podpora
    Využívá stejný mechanismus, jako PC FAND. Vzhledem k možným drobným rozdílům se může stát, že tam kde podpora FANDu nefunguje, externí podpora "zabere". Externí podpora má většinou formu nějakého souboru .EXE nebo .COM, který se jednorázově spustí. Nejčastěji se umístí na začátek BAT-souboru pro spuštění úlohy.

Další poznámky:

  • V režimu obrazovky "okno" lze využít jen podporu operačního systému, kterou poskytuje Windows (sadu fontů v kodování Latin 2).
  • Nejrozumnější je provozovat aplikace v kódování Latin 2. Potom lze s výhodou využít podporu op. systému a podporu FANDu vypnout. Standardně, po instalaci, je podpora FANDu zapnuta.
    Překódování úlohy
  • Při použití více druhů podpory najednou (běžné na českých verzích Windows při standardní instalaci FANDu) je aktivní ta podpora, která byla spuštěna jako poslední. Většinou tedy podpora FANDu. Teoreticky v tom není problém, ale v praxi, zejména na novějších grafických kartách (drivery pro jednotlivé verze Win...), mohou být problémy se zpětnou kompatibilitou na DOS. Zde se vyplatí přesně si uvědomit a rozmyslet, co vlastně používáme, co je potřeba a zbytečnosti odstranit. Právě z tohoto hlediska se vyplatí převést aplikace pod kódování Latin 2.

Další odkazy:
PC FAND pod Windows a problémy s obrazovkou