ALIS

Software pro veřejnou správu

Vzdálená pomoc
21. 1. 2021

Mzdy v programu KEO4 v souvislosti s legislativními úpravami pro rok 2021

Legislativa ve mzdové účtárně od 1.1.2021 dozná mnoha změn, z nichž některé jsou zásadního a dlouhodobého charakteru. Připravili jsme proto přehled těch nejdůležitějších, včetně stručných informací vzhledem ke zpracování přímo v programu KEO4 Mzdy.

V první řadě se jedná o řekněme tradiční změny parametrické, jako je nová výše minimální mzdy 15 200 Kč, upravené redukční hranice pro výpočet náhrad za dočasnou pracovní neschopnost, navýšená částka normativních nákladů na bydlení potřebná pro výpočet nezabavitelných částek u exekučních srážek ze mzdy, nebo hranice 3 500 Kč pro odvody zdravotního, sociálního pojištění a srážkové daně. V číselnících byly doplněny nové hodnoty zaručené mzdy měsíční a hodinové pro jednotlivé platové třídy a nové platové tabulky pro přílohy č. 2, 3 a 4. Jako jediná zůstává beze změny "Příloha č. 1 - Základní platové tarify", proto pouze zaměstnancům zařazeným do této přílohy není nutné dělat nové platové výměry. Ostatním (pedagogům, pracovníkům v sociálních službách) je třeba vytvořit k 1. 1. 2021 nové platové výměry s navýšenými částkami.

Zásadní změnou je nová právní úprava dovolené, kterou přinesla novela zákoníku práce č.285/2020 Sb., a která platí také od 1.1.2021. Základní jednotkou pro výpočet a čerpání dovolené již není odpracovaná směna zaměstnance, ale odpracovaná týdenní pracovní doba. Právo zaměstnance na dovolenou tak není přepočítáváno na pracovní dny, ale na hodiny, v nichž se bude také dovolená čerpat. Upraven je i princip, jakým se zachází s překážkami v práci pro účely dovolené. Program KEO4 Mzdy je schopen vypočítat předpokládaný nárok na dovolenou včetně případů dlouhodobých absencí, při změnách úvazků či při vzniku a zániku pracovních vztahů v průběhu kalendářního roku. Vzhledem ke složitosti výpočtů v některých situacích má uživatel k dispozici sestavu s podklady pro výpočet nároku na dovolenou. Při samotném pořízení dovolené u zaměstnanců se z uživatelského hlediska nic nemění, program automaticky zohlední čerpání v hodinách dle harmonogramu pracovní doby. Z tohoto důvodu doporučujeme uživatelům harmonogramy u zaměstnanců zkontrolovat, popř. upravit v případě, že neodpovídají skutečnosti. Podařilo se také vyhovět přechodnému ustanovení zmíněné novely, které stanovuje, že nárok i čerpání dovolené převedené z roku 2020 zůstává ve dnech. V průběhu roku 2021 tak bude v programu figurovat jak dovolená ve dnech (v případě loňské dovolené), tak v hodinách (dovolená za rok 2021). Důležité je podotknout, že nová koncepce se nijak nedotkla dovolené uvolněných zastupitelů, která se řídí §81a zákona č. 128/2000 Sb. o obcích.

V neposlední řadě jsou pro výpočet mezd v roce 2021 stěžejní změny, které přinesla novela zákona o daních z příjmu - tzv. "daňový balíček", který byl dlouho diskutován a ve sbírce zákonů vyšel až na sklonku roku 2020. Vedle zrušení superhrubé mzdy a zavedení dvou sazeb daně 15% (do 48 násobku průměrné mzdy) a 23% (nad 48 násobek průměrné mzdy), došlo také k navýšení slevy na poplatníka na 27840 Kč/rok (2320 Kč/měsíc) nebo ke zrušení maximální výše ročního daňového bonusu. Nově budou také zaměstnavatelé moci vedle stávajícího závodního stravování a stravenek poskytovat příspěvek na stravování přímo v peněžní formě, a to za stejných daňových podmínek, jako se nyní poskytují stravenky. V programu pro tyto účely vznikly dva nové benefity "Příspěvek na stravování" a "Příspěvek na stravování z fondu". Evidence těchto benefitů bude obdobná jako u stravenek. Tedy ve stálé evidenci bude zaznamenána částka za jednotku a následně při měsíčním zpracování doplňován počet jednotek dle skutečně odpracovaných směn.