ALIS

Software pro veřejnou správu

Vzdálená pomoc
29. 12. 2021

Mimořádný příspěvek při karanténě (tzv. „izolačka“)

Tzv. „izolačka“ je mimořádný příspěvek, který zaměstnavatel bude opět vyplácet k náhradě příjmu u zaměstnance, kterému byla nařízena karanténa nebo izolace. Výpočet a podmínky nároku jsou prakticky stejné, jako na jaře roku 2021.

Legislativní rámec

Na základě zákona č.518/2021 Sb. přísluší od 23.12.2021 zaměstnancům mimořádný příspěvek v době prvních 14 dnů nařízené karantény či izolace. Pokud byla karanténa nařízena po 30. listopadu 2021, ale trvala ještě v den nabytí účinnosti zákona (tj. 23.12.2021), má zaměstnanec nárok na tento mimořádný příspěvek také. Příspěvek bude vyplácen nejpozději do 28. února 2022.

Příspěvek na rozdíl od jara tohoto roku náleží i těm zaměstnancům, kterým byla karanténa nařízena po návratu ze zahraničí.

Příspěvek zaměstnanci přísluší za každý kalendářní den (nejdéle však po dobu prvních 14 dnů) trvání nařízené karantény, a to ve výši 370 Kč. Pokud by však součet příspěvku a náhrady příjmu přesáhl 90% průměrného výdělku za odpovídající počet zameškaných hodin, příspěvek se o tento rozdíl sníží. Zaměstnanci tedy přísluší příspěvek maximálně v takové výši, která společně s náhradou příjmu činí 90% průměrného výdělku za odpovídající počet zameškaných hodin.

Příspěvek se nevztahuje pouze na pracovní poměry, ale i na další pracovní vztahy, jako je uvolněný zastupitel nebo dohody konané mimo pracovní poměr, pokud jsou nemocensky pojištěné. Každý pracovní vztah zaměstnance se posuzuje samostatně. Pokud tedy bude mít zaměstnanec u téhož zaměstnavatele jak pracovní poměr, tak také nemocensky pojištěnou dohodu, a bude-li zároveň v karanténě v rámci obou pracovních vztahů, bude mít nárok na mimořádný příspěvek až 370 Kč za kalendářní den v rámci obou těchto pracovních vztahů.

Řešení v programu KEO4

Od aktualizace zveřejněné 29.12.2021 je opět možno v rámci formuláře neodpracované doby zaškrtnout „Mimořádný příspěvek“. Nastavit jej lze pouze u překážek typu „Karanténa“ a „Dočasná pracovní neschopnost“:

  • Které začínají 23.12.2021 a později, nejdéle však 28.2.2022.
  • Které začínají po 30.11.2021 a zároveň trvají ještě ke dni 23.12.2021.

V případě, že je zmíněné zatržítko zaškrtnuto, dochází automaticky k výpočtu mimořádného příspěvku ke karanténě (izolaci). U překážky v práci typu „Karanténa“, program zaškrtne automaticky, u „DPN – dočasná pracovní neschopnost“ je implicitně odškrtnuto (pokud se tedy jedná o izolaci, je třeba zaškrtnout ručně) a u všech ostatních překážek v práci není mimořádný příspěvek vůbec k dispozici. Jak nastavit v konkrétních situacích naleznete níže v popisu scénářů, které mohou v rámci zpracování mezd nastat.

Pokud využíváte nové hlášení DZDPN a následně automaticky načítáte data do programu, je třeba počítat s tím, že informace o izolaci se do programu nepřenesou (je tedy třeba „Mimořádný příspěvek“ zaškrtnout na překážce v práci ručně).

Konkrétní scénáře včetně postupů v programu KEO4 Mzdy

1. Zaměstnanci byla nařízena karanténa v období 1.12.2021 - 15.12.2021
V tomto případě zaměstnanec nárok na mimořádný příspěvek ke karanténě nemá (karanténa sice začala po 30.11.2021, nicméně v době účinnosti zákona č. 518/2021 Sb. již netrvala).

KEO4 Mzdy: Pracovnímu vztahu pořiďte v měsíční evidenci neodpracovanou dobu s typem překážky „Karanténa“. Program neumožní „Mimořádný příspěvek“ zaškrtnout.

2. Karanténa (izolace) byla nařízena v období 15.12.2021 – 28.12.2021
Příspěvek přísluší i za kalendářní dny přede dnem nabytí účinnosti zákona, pokud byla karanténa (izolace) nařízena po 30. 11. 2021 a trvá ještě alespoň v den účinnosti zákona č. 518/2021 Sb. (tj. 23.12.2021).
V tomto případě má tedy zaměstnanec nárok na mimořádný příspěvek za celé období trvání karantény (izolace) 15.12.-28.12.2021.

KEO4 Mzdy: Pracovnímu vztahu pořiďte v měsíční evidenci neodpracovanou dobu s typem překážky „Karanténa“ (v případě, že se jedná o izolaci pořiďte neodpracovanou dobu s typem „DPN – Dočasná pracovní neschopnost a zaškrtněte „Mimořádný příspěvek“). Program správně vypočítá mimořádný příspěvek za celých 14 kalendářních dní.

3. Karanténa a následně izolace byla nařízena od 29.11.2021 do 25.12.2021

Zaměstnanec nárok na příspěvek nemá, protože karanténa mu byla nařízena před 1. 12. 2021, a to i přes to, že izolace trvá ke dni nabytí účinnosti zákona.

KEO4 Mzdy: Pracovnímu vztahu byla pořízena v 11/2021 neodpracovaná doba s typem překážky „Karanténa“ (mimořádný příspěvek zaškrtnout nešlo). V prosinci pořiďte novou neodpracovanou dobu „DPN – Dočasná pracovní neschopnost“ a přes „Předcházející překážka ke spojení“ navažte na původní karanténu. Zatržítko „Mimořádný příspěvek“ ponechejte odškrtnuté.

4. Zaměstnanci v karanténě prokázal pozitivní test onemocnění COVID-19.
Pro všechny případy, kdy navazuje izolace na karanténu (např. lékař vystaví e-Neschopenku pro karanténu a ještě v jejím průběhu zašle hlášení o změně na diagnózu COVID nebo dojde ze strany lékaře k ukončení karantény a vystavení nové e-Neschopenky pro onemocnění COVID), platí, že jde o kontinuální sociální událost karantény. Proto se náhrada mzdy spolu s mimořádným příspěvkem vyplatí pouze jednou, v období prvních 14 dnů ode dne, kdy byl zaměstnanec dán do karantény.

KEO4 Mzdy: Pokud bude do programu zadáno pouze jedním záznamem neodpracované doby, postačí zaškrtnout „Mimořádný příspěvek“. Pokud bude nejprve pořízena karanténa a následně (ve chvíli kdy dojde ze strany lékaře k ukončení karantény a vystavení e-Neschopenky pro COVID) i neodpracovaná doba s typem překážka „DPN – Dočasná pracovní neschopnost“, je třeba ve formuláři obě překážky navázat (přes „Předcházející překážka ke spojení“). U nové překážky zaškrtněte „Mimořádný příspěvek“. Program správně posoudí obě překážky jako jednu sociální událost a vyplatí náhradu i mimořádný příspěvek pouze jednou (za prvních 14 dnů ode dne, kdy započala karanténa).

5. Prvních 14 kalendářních dní karantény (izolace) zasahuje jak do prosince 2021, tak do ledna 2022.
Při výpočtu mimořádného příspěvku je potřeba vždy posuzovat jeho celkovou výši za celou dobu karantény (izolace), resp. za prvních 14 kalendářních dnů jejího trvání, tzn. Za prosincové i lednové dny karantény (izolace), ve vztahu k celkové částce 90 % průměrného výdělku za odpovídající počet zameškaných hodin za dané období.

KEO4 Mzdy: V tomto případě je jedno, jestli je „Mimořádný příspěvek“ na neodpracované době zaškrtnut již v prosinci nebo až v lednu. Pokud již od začátku víte, že se jedná o karanténu (izolaci) s nárokem na příspěvek, zaškrtněte již v prosinci. Program vypočítá v rámci prosincových mezd příspěvek, jakožto „zálohu“ a v lednu 2022 dopočítá jeho celkovou výši (se zohledněním nového průměru i nových redukčních hranic).

Pokud zjistíte, že se jedná o karanténu (popř. izolaci) s nárokem na příspěvek až po zpracování mezd za měsíc prosinec, v měsíci prosinci ukončete původní překážku k 31.12.2021 a pořiďte novou k 1.1.2022 (s tím, že u ní zaškrtnete „Mimořádný příspěvek“ a navážete na původní překážku přes „Předcházející překážky ke spojení“). Program správně spočítá výši mimořádného příspěvku v součtu za oba měsíce.

6. Mimořádný příspěvek u dohod konaných mimo pracovní poměr.
Mimořádný příspěvek ke karanténě se vztahuje také na zaměstnance pracující na dohody konané mimo pracovní poměr, pokud jsou nemocensky pojištěné.

KEO4 Mzdy: Zatržítko „Mimořádný příspěvek“ je na neodpracované době k dispozici i v případě, že se jedná o dohodu o provedení práce (popř. dohodu o pracovní činnosti). Pokud se tedy jedná o nemocensky pojištěnou dohodu (DPP nad 10 tisíc nebo DPČ, která není ZMR, odměna stálá je sjednaná v částce vyšší než 3 500 Kč, popř. je v daném měsíci odměna vyšší než 3 500 Kč) a v neodpracované době je zaškrtnut „Mimořádný příspěvek“, tak vedle náhrady za nemoc vzniká i u dohod tento příspěvek automaticky. Podmínkou vyplacení náhrady (a příspěvku) je vyplněný harmonogram (aby byl program schopen stanovit, kolik hodin vlivem karantény zaměstnanec neopracoval).

Mimořádný příspěvek ke karanténě a odvod sociálního pojištění

Zaměstnavatel má nárok odečíst si částku, kterou vyplatil zaměstnancům na mimořádném příspěvku při karanténě, od pojistného, které je povinen odvést příslušné OSSZ. A to v případě, že příspěvek vyplatí zaměstnanci nejpozději do konce druhého kalendářního měsíce následujícího po kalendářním měsíci, ve kterém příspěvek od pojistného odečetl.

Nárok na odečet od pojistného zaměstnavatel může uplatnit nejpozději do 3 kalendářních měsíců po skončení karantény (izolace).

Zaměstnavatel uplatňuje odečet příspěvků od pojistného na předepsaném tiskopisu Přehled o výši pojistného (PVPOJ), na kterém zároveň vykáže údaj o počtu zaměstnanců, za které tento odečet uplatňuje (bez ohledu na počet úvazků u zaměstnavatele a bez ohledu na počet případů karantény v daném měsíci), a také úhrn příspěvků, které od pojistného odečítá.

V případech, kdy bude karanténa nařízena většímu počtu zaměstnanců organizace může dojít k situaci, kdy úhrn karanténních příspěvků, bude vyšší než celkové pojistné (pojistné za zaměstnance + pojistné za zaměstnavatele). Potom bude na přehledu vykázána částka pojistného k úhradě v záporné hodnotě. Tato částka se považuje za přeplatek na pojistném a Přehled o výši pojistného se automaticky považuje za žádost o vrácení tohoto přeplatku.

KEO4 Mzdy: Pokud při generování příkazu k úhradě program zjistí, že v daném měsíci byl vyplacen mimořádný příspěvek, zobrazí upozornění, na základě kterého si můžete upravit odvod sociálního pojištění ručně. Odvod ošetříte jednoduše tak, že v příkazu k úhradě otevřete detail řádku „Sociální pojištění“ a upravíte částku.

Při vytváření hlášení „Přehled o výši pojistného pro OSSZ“ také proběhne kontrola na to, jestli byl v aktuálním měsíci vyplacen mimořádný příplatek ke karanténě. V případě, že ano, nabídne program možnost načíst na základě vyplacených příspěvků údaje „Počet zaměstnanců s karanténním příspěvkem“ a „Úhrn odečítaných příspěvků“. Pokud možnost automatického zohlednění mimořádných příspěvků nevyužijete, zůstanou obě tyto hodnoty nulové.

Zaúčtování mimořádného příspěvku a odvodu sociálního pojištění

Podrobnosti k zaúčtování mimořádného příspěvku a snížení odvodu sociálního pojištění jsou uvedeny v metodice zde.