ALIS

Software pro veřejnou správu

Vzdálená pomoc

Obecně FAND pod Windows

Obrazovka

Doporučujeme provozovat aplikace v kódování Latin2. S kódováním Kamenických jsou zbytečné potíže, neboť Windows neobsahuje fonty v tomto kódu pro podporu DOS-režimu okna. To znamená, že aplikaci v kódování Kamenických lze rozumně provozovat jen v textovém režimu obrazovky.

Pro přepínání celoobrazovkového (textového) režimu a zpracování v okně se používá kombinace kláves Alt-Enter.

Řešený problém - černobílé zobrazení na barevném monitoru:

Při použití kódování Kamenických se stalo, že při provozu aplikaci v textovém režimu byla aplikace (PC FAND) nebarevná - odstíny šedi. Pod Latin 2 bylo vše O.K. Zřejmě šlo o vedlejší efekt použití funkce "nahrání znakové sady" VIDEO služeb. Řešení problému:

  • nastavit Zástupce DOS aplikace, Vlastnosti
  • záložka Obrazovka, sekce Výkon
  • vypnout parametr Rychlá emulace paměti ROM

Klávesnice

Standardní podpora češtiny pro klávesnici se i pod Windows (CS) nastavuje v souboru AUTOEXEC.BAT, analogicky jako v "čistém" DOSu. Pokud chceme použít podporu klávesnice PC FANDu (Alt-F8), musíme systémovou podporu odstranit (AUTOEXEC.BAT) nebo vypnout (Ctrl-Alt-F1). Pod Windows NT, 2000 a XP je možnost konfigurace poněkud menší, některé poznatky jsou na FAND a Windows XP.

Tisk

Viz Tisk pod WINDOWS

Paměť pro SET proměnné

Viz Zvětšení paměti pro SET proměnné

Problémy při práci se soubory

Občasné problémy se vyskytují hlavně při práci v lokální síti, kde se prakticky ve všech verzích Windows od DOS-klienta až po Windows NT vyskytují různé prapodivné stavy. Nutno poznamenat, že nejvíce problémů se objevuje pokud v síti figuruje Windows NT, většinou jde o server. Jen zřídka jde o stejné stavy. Evidentně nejméně problémů je na systémech Windows 95/98.

Přesná podstata problémů nám i přes dlouhé roky strávené na hotline není známa. Domníváme se však, že problémy souvisí s kešováním diskových operací systémem Windows, kdy jádro Windows musí při běhu aplikace ošetřovat celou řadu procesů (vlastní uživatelské programy, obsluha keše, ...) a přidělovat jim zdroje systému (čas procesoru, paměť,...) tak, aby požadavky aplikace byly vzhledem k souborovému systému vykonány v takovém pořadí, jak byly iniciovány aplikací.

Tato představa pak navazuje na určité charakteristiky práce PC FANDu s diskovými soubory. Podle zkušeností z praxe se zdá, že od jiných podobných (DOS-ových) databázových programů se PC FAND odlišuje vyšší frekvencí elementárních souborových operací, na síti jde především o funkce zamykání oblastí souboru (funkce MS DOSu 5CH).

Tento způsob práce se soubory nelze považovat za chybný, korektní operační systém musí jednotlivé korektní požadavky aplikace vykonat, a to ve správném pořadí a pokud "nestíhá" tak je prostě vykoná pomaleji.

Poslední zkušenosti z praxe a zkoumání dokumentace k Windows vedou k názoru, že možným zdrojem problémů je mechanismus tzv. oportunistického zamykání "Opportunistic lock", blíže popis Windows NT