ALIS

Software pro veřejnou správu

Vzdálená pomoc

Kódování diakritiky

Pro DOSové programy přichází prakticky v úvahu dvě možnosti kódování diakritiky (znaky s čárkou nebo háčkem, čeština).

  • Kódování Kamenických
  • Kódování Latin2 (CP 852)
Překódování
Situace se maličko komplikuje tím, že program může používat jiné kódování než "umí" tiskárna. Přesně tuto situaci řeší PC FAND tak, že pro účely tisku umí překódovat texty mezi výše uvedenými typy kódování. Nastavuje se programem FANDINST, sekce "Tiskárny", parametr "Kod", kde je možno kromě překódování také diakritiku z tisku odstranit - pokud tiskárna češtinu neumí je to lepší varianta než chybně kódované znaky.


Čeština na  tiskárně

V první řadě je třeba upozornit na to, že z PC FANDu je možno tisknout "česky" jen v tom případě, že tiskárna češtinu sama "umí" (případně je spuštěn rezidentní ovladač).
Otázka je jak zjistit zda tiskárna češtinu podporuje. Často to spolehlivě neví ani dodavatel tiskárny. Možnosti:
  • Tiskárna tiskne česky ihned po zapnutí.
    Většinou starší typy jehličkových tiskáren, kde se čeština instalovala dodatečnou montáží odpovídajícího "brouka".
  • Tiskárna podporuje češtinu jako jeden z vice jazyků.
    V tomto případě je potřeba češtinu před tiskem nastavit vysláním odpovídající řídící sekvence, kterou je nutno vložit do parametru "Reset" v instalaci tiskárny (program FANDINST).
    K některým tiskárnám se dodává na disketě nebo CD ovládací program pro DOS, kterým je možno nastavit (a toto nastavení uložit) implicitní parametry tiskárny, včetně podpory národního prostředí, nebo je takové nastavení možné pomocí ovládacích prvků tiskárny (postup bývá poměrně složitý, často bez české dokumentace).

Poznámka
Český tisk z prostředí WINDOWS není v tomto směru rozhodující, neboť WINDOWS mají vlastní driver a tisknou v grafickém režimu, kdežto PC FAND tiskne v textovém režimu.

Jak zjistit, zda tiskárna podporuje češtinu ?
Připravíme si jednoduché textové (ASCII) soubor v diakritice Kamenických a Latin2. Naeditujeme do nich všechny české znaky. Nepoužíváme žádné speciální formátovací znaky (přepínače typů písem). Použijeme například textový editor PC FANDu.
Tyto soubory vyšleme na tiskárnu z příkazové řádky DOSu, například příkazem copy soubor.txt LPT1
Takto zjistíme podporu češtiny, která je na tiskárně implicitně po jejím zapnutí (pokud není třeba ji zapínat nějakou řídící sekvencí).