ALIS

Software pro veřejnou správu

Vzdálená pomoc
17. 7. 2002

Jakou má tiskárna češtinu ?

Měl by to vědět dodavatel, někdy neví. Jaké jsou možnosti:

  • Novější typy mohou mít podporu pro jednotlivé jazyky již od výrobce. Potom je čeština jen jako jedna z více variant a je potřeba ji na tiskárně nastavit. Toto nastavení lze provádět různě podle konkrétního typu tiskárny na panelu, ovládacím programem nebo určitou řídící sekvencí. Nejčastěji bývá použito kódování Latin 2. Nechte se inspirovat podobnou tiskárnou z naší databáze tiskáren. Zajímavé jsou hlavně řídící sekvence pro nastavení kodových stránek pro jednotlivé typy tiskáren (použití ve FANDINST-tiskárny-reset):
    • Jazyk PCL - 1B 28 31 37 55 (Latin 2) nebo 1B 28 31 38 55 (Kamenických)
    • Jazyk EPSON - 1B 28 74 03 00 01 0A 00 1B 74 01 (Latin 2)
    • Jazyk IBM - 1B 5B 54 04 00 00 00 03 54 (Latin2)
  • Některé tiskárny mohou být upraveny pro české prostředí vložením odpovídající EPROM paměti. Čeština tak je v tiskárně většinou ihned po zapnutí, může to být jak kódování Kamenických (hlavně starší typy) tak i Latin 2.
  • Čeština je řešena pomocí rezidentního programu. Takových programů je celá řada, používají jak kódování Latin 2 tak i Kamenických. Mohou řešit i problém tisku některých typů písem. Korektně ovšem fungují jen pod DOSem, na PC s WINDOWS 95/98/NT se použití rezidentních programů nedoporučuje, většinou to ani "nefunguje".

Jak to zjistit (ověřit)?

Připravte si jednoduchý ASCII - textový soubor v odpovídající diakritice. Nejlépe pomocí textového editoru PC FANDu, ovšem bez použití přepínačů pro typy písma apod. Rozumné je vložit na konec znak pro odstránkování Ctrl-P,Ctrl-L. Takový soubor vyšleme na tiskárnu přímo z příkazové řádky DOSu:

TYPE soubor.TXT > PRN
nebo třeba
COPY soubor.TXT LPT1