ALIS

Software pro veřejnou správu

Vzdálená pomoc
31. 3. 2014

Autorské honoráře – daně a pojištění od 1. 1. 2014

S účinností od 1. 1. 2014 se mění daňová pravidla pro plátce a příjemce autorských honorářů ze zdrojů na území ČR (zákonné opatření Senátu č. 344/2013 Sb.). Uvedeným opatřením se mění mimo jiné zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZDP“). Výklad obsahuje také informace týkající se sociálního a zdravotního pojištění.

1. Autorské honoráře do 10 000 Kč měsíčně

Úhrn celkových příjmů autora za kalendářní měsíc od jednoho plátce do 10 000 Kč je podle § 7 odst. 6 ZDP samostatným základem daně pro zdanění zvláštní sazbou daně ve výši 15 % dle § 36 odst. 1 písm. a) ZDP. Autorské honoráře (AH) od různých plátců do 10 000 Kč měsíčně se nesčítají, každý plátce odvede individuálně zvláštní sazbu daně.

Plátce AH odvede z příjmu autora zvláštní daň, pojistné (sociální a zdravotní) se neodvádí. Autorovi nevzniká žádná povinnost – příjmy neuvádí ve svém daňovém přiznání, nemůže ovšem uplatnit žádné výdaje, neodvádí pojistné na sociální a zdravotní pojištění a nemusí se přihlásit (nevzniká povinnost) jako osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ) na příslušnou okresní správu sociálního zabezpečení (OSSZ).

Vzhledem k tomu, že zvláštní daň odvedena plátcem AH je podle ZDP samostatným základem daně z příjmů fyzických osob, nepovažuje se činnost autora s příjmy za autorské honoráře za samostatně výdělečnou činnost (autor není OSVČ) ve smyslu příslušných ustanovení zákona o důchodovém pojištění a zákona o pojistném na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti.

2. Autorské honoráře nad 10 000 Kč měsíčně

Pokud je úhrn celkových příjmů autora za kalendářní měsíc od jednoho plátce vyšší než 10 000 Kč, je autor povinen: oznámit OSSZ zahájení samostatné výdělečné činnosti nejpozději do 8 dnů kalendářního měsíce následujícího po měsíci, v němž byla sepsána autorská smlouva (přihlášení za OSVČ), podat daňové přiznání u příslušného finančního úřadu a odvést daň z příjmu, na základě přehledu o příjmech pro ČSSZ a zdravotní pojišťovnu odvést pojistné na sociální a zdravotní pojištění.

V tomto případě může autor uplatňovat výdaje vynaložené na dosažení, zajištění a udržení příjmu, a to buď ve skutečné výši, nebo paušální částkou.

3. Možnost zahrnout zdaněné autorské honoráře do daňového přiznání (§ 36 odst. 7 ZDP)

Autor (příjemce autorského honoráře) má možnost zahrnout autorské honoráře od jednoho plátce do 10 000 Kč měsíčně, které již byly plátcem AH zdaněny zvláštní sazbou daně (viz bod 1), do daňového přiznání, které podává autor sám po skončení kalendářního roku na příslušném finančním úřadu. Na žádost poplatníka (autora) je plátce daně (plátce AH) povinen do 10 dnů od podání žádosti vystavit autorovi doklad o vyplacených příjmech a sražené dani za období, za které byl poplatníkovi (autorovi) vyplacen uvedený příjem (autorský honorář). Doklad vydá mzdová účetní příslušné součásti UP.

Příjmy z autorských honorářů se započtou do celkového základu daně v daňovém přiznání a autor může uplatnit výdaje ve skutečné výši nebo paušální částkou i z autorských honorářů, u nichž výdaje uplatnit jinak nelze (AH do 10 000 Kč), jak je uvedeno v bodě 1. Současně ovšem vzniká autorovi povinnost odvést pojistné (sociální a zdravotní). Zahrnutím příjmů do celkového základu daně, tj. uvedením do daňového přiznání k dani z příjmů fyzických osob, bude tento základ daně podkladem pro vyměřovací základ sociálního a zdravotního pojištění.

Jak vyplývá z výše uvedeného v tomto bodě, autor má v případě autorských honorářů od jednoho plátce nepřesahujících 10 000 Kč za kalendářní měsíc dvě možnosti:

  • buď autorské honoráře zdaněné přímo plátcem AH neuvede ve svém daňovém přiznání, pak se z příjmu neodvádí sociální a zdravotní pojištění, ale současně nemůže autor uplatnit výdaje,
  • nebo si autor vyžádá od plátce AH doklad – potvrzení o těchto příjmech, autorské honoráře zdaněné plátcem      uvede do svého daňového přiznání za kalendářní rok a uplatní si i výdaje, ale odvede sociální a zdravotní pojištění (v tomto případě se stává autor OSVČ a vzniká povinnost přihlášení na OSSZ).