Úvod

<< Zobrazit obsah >>

Navigace:  »Žádné kapitoly před«

Úvod

tipbulbOvládání a uživatelské rozhraní je v KEO4 shodné ve všech modulech. Pokud se chcete seznámit se základním ovládáním programu, věnujte prosím pozornost dokumentaci KEO4 Ovládání programu.

 

Spisovna slouží k ukládání, vyhledávání a předkládání dokumentů pro potřebu původce a k provádění skartačního řízení. Je to tedy místo, kam původce ukládá svoje dokumenty a spisy poté, co prošly svým životním cyklem a byly vyřízeny.

Způsob uložení dokumentů a spisů ve spisovně je vymezen spisovým a skartačním plánem.

Skartační řízení je proces, při kterém dochází k posouzení hodnoty dokumentů s uplynulou skartační lhůtou nadále nepotřebných pro činnost původce a rozhodnutí o jejich vyřazení a zničení nebo naopak vybrání za archiválie a předání do příslušného archivu.

 

Funkce modulu

příjem vyřízených dokumentů a spisů od referentů,

evidence veškerých převzatých dokumentů/spisů organizace v elektronické podobě, včetně informací o jejich přesném místě uložení (lokace),

vyhledávání a filtrace dokumentů dle různých kritérií,

podpora skartačního řízení - tvorba skartačních návrhů, skartačních protokolů,

tisk přehledů, protokolů.                                                                            

                                                                                                       

Základní pojmy                                      

Archiv– zařízení, které slouží k uložení dokumentů trvalé dokumentární hodnoty (archiválií).
Archiválie– obrazové, zvukové a jiné záznamy, které vznikly z činnosti organizace a které vzhledem ke své dokumentární hodnotě mají trvalou hodnotu.
Archivní krabice– speciální krabice z kartonu odolného přímému slunečnímu záření, prachu, plísním a mechanickému poškození, sloužící k ukládání archiválií.
Komponenta– komponentou v digitální podobě se rozumí jednoznačně vymezený proud bitů tvořící počítačový soubor. V analogové podobě je komponentou dále nedělitelná část dokumentu (průvodní dopis, příloha). Komponenta, popřípadě skupina komponent, je součástí rozpracovaného dokumentu nebo dokumentu.
Křížový odkaz– křížový odkaz je vazba mezi spisy, mezi spisy a díly typových spisů, mezi dokumenty a mezi spisy a dokumenty. Pevný křížový odkaz zajišťuje spojení entit, které nelze bez uvedení důvodu odstranit, a přihlíží se k němu při exportu a přenosu. V případě volného křížového odkazu se jedná o informační vazbu, která nemá vliv na tímto odkazem spojené entity a práci s nimi.
SIP balíček– Informační balíček („Submission Information Package“) určený k exportu nebo přenosu entit z eSSL do digitálního archivu. Obsahuje metadata a digitální komponenty:

a) spisu,

b) dokumentu zatříděného přímo do věcné skupiny,

c) dílu typového spisu."

Skartace– fyzická likvidace dokumentů, je možná pouze u dokumentů skartačního znaku „S“ po uplynutí jejich skartační lhůty a po proběhnutí řádného skartačního řízení, při kterém byla skartace schválena příslušným státním archivem.
Skartační lhůta– lhůta, udaná počtem let (nejméně 0), před jejímž uplynutím nesmějí být dokumenty/ spisy/ díly typového spisu skartovány, tzn. musí být uloženy u původce. Počítá se od roku následujícího po roce, kdy nastala spouštěcí událost.
Skartační komise– je složena za účelem provedení skartačního řízení.
Skartační návrh– návrh na vyřazení dokumentů, které není třeba dále uchovávat ve spisovně.
Skartační povolení– vydává oblastně příslušný státní archiv, na jeho základě je možno předat dokumenty k fyzickému zničení.
Skartační plán– seznam typů dokumentů s uvedením jejich skartačních znaků a lhůt (skartační režimy).
Skartační režim– zahrnuje údaje stanovené původcem, které určují okamžik (skartační lhůta a spouštěcí událost), kdy musí být dokument, spis nebo díl typového spisu navržen ke skartačnímu řízení. Skartační režim tvoří skartační znak a skartační lhůta.
Skartační řízení– postup, při kterém se vyřazují veškeré dokumenty, u nichž uplynuly skartační lhůty a které nadále nejsou potřebné pro činnost původce a dále razítka vyřazená z evidence. Skartační řízení se provádí pravidelně, obvykle každoročně. Bez skartačního řízení nelze žádné dokumenty zničit.
Skartační seznam– seznam dokumentů vyřazovaných ze spisovny a rozdělených na dokumenty se skartačním znakem A a S, je součástí skartačního návrhu.
Skartační znaky– znaky označující dokumentární hodnotu dokumentů, dokumenty se jimi označují před uložením v příručních registraturách. Dokumenty, které se po uplynutí skartační lhůty navrhnou ke zničení, se označují skartačním znakem „S“; dokumenty trvalé hodnoty, které se předají do podnikového archivu, se označují skartačním znakem „A“. Dokumenty, u kterých nelze předem posoudit jejich dokumentární hodnotu, podle předchozí právní úpravy se značí jako dokumenty typu „V“ a po uplynutí skartační lhůty se znovu posuzuje, zda budou předány do archivu či skartovány. Od 1.1.2026 bude skartační znak "V" vypuštěn.
Spisový a plán– schéma pro označování a ukládání dokumentů. Je to souhrn věcných skupin a součástí typového spisu platných v stanoveném časovém období (časový řez).
Spisový (ukládací) znak– označení dle spisového plánu, pod kterým se spis ukládá. Zahrnuje v sobě označení vyřizujícího útvaru a věcného obsahu.
Spouštěcí událost– např. uzavření spisu a vyřízení dokumentu, externí událost...

Počátek plynutí skartační lhůty stanoví spouštěcí událost, kterou se rozumí převážně vyřízení dokumentu nebo uzavření spisu. Spolu se skartačním znakem a skartační lhůtou tvoří skartační režim.

Transakční protokol– důvěryhodný zápis informací o operacích provedených v eSSL, které ovlivnily nebo změnily entity nebo eSSL. Tyto informace umožňují dohledání, identifikaci, rekonstrukci a kontrolu těchto operací, stavu entit v minulosti a činnosti uživatelů. Obsah transakčního protokolu za časové období je ztvárněn do samostatného dokumentu.
Ukládací jednotka (UJ)– seskupení písemností a jejich příloh do jednoho celku. V praxi je ukládací jednotkou buď archivní pořadač (šanon) nebo archivní krabice. Do spisovny lze přenést pouze ukládací jednotky - nikoli jednotlivé dokumenty nebo spisy. Do ukládacích jednotek je možné vkládat vyřízené a uzavřené dokumenty/spisy (od 1.1.2026 pouze spisy)
Věcná skupina – věcná skupina je entita spisového a skartačního plánu označující část jeho hierarchie a je identifikována spisovým znakem. Věcná skupina odpovídá položce spisového a skartačního plánu a může obsahovat jiné věcné skupiny, spisy, typové spisy nebo dokumenty (od 1.1.2026 již samostatný dokument nelze, vždy musí být ve spisu). Zařazení  do věcných skupin umožňuje budoucí vyhledávání, ukládání a vyřazování entit. Toto zařazení je pro původce povinné. Dokumenty se do věcných skupin vkládají nejpozději při jejich vyřizování.