Přestupky, přestupkové pokuty

<< Zobrazit obsah >>

Navigace:  Pracovní postupy >

Přestupky, přestupkové pokuty

Přestupkové pokuty uložené orgánem územního samosprávného celku či jiného správního orgánu podle přestupkového nebo jiného zákona v blokovém nebo správním řízení jsou na základě ustanovení §106 odst. 3 zák. č. 500/2004 Sb., správní řád, považovány za peněžní plnění, jehož vymáhání se řídí Daňovým řádem (§ 2 odst. 3 písm. b).

Neuhrazené přestupkové pokuty, které vyplývají z příkazu o uložení pokuty, blokové pokuty nebo z rozhodnutí o uložení pokuty, jsou exekučními tituly a obce je mohou vymáhat daňovou exekucí.

 

Postup nastavení pro správu přestupků v KEO4:

 

1. Číselníky

Příjmové řady

Jako typ příjmové řady vyberte Přestupkové řízení – dle daňového řádu.

 

Typy příjmů

U typu příjmu, kde je na příjmové řadě zvolen typ Přestupkové řízení – dle daňového řádu, se automaticky nastaví jako Perioda – cyklus poplatkuJednorázový a nevzniká z něj povinnost.

 

Dle typu přestupku doplňte odpovídající Lhůta pro automatické nastavení data splatnosti po nabytí právní moci (dny), dle které se po zadání data nabytí právní moci konkrétního přestupku automaticky vypočítá a doplní datum splatnosti.

 

Ceník

Z důvodu toho, že jednotlivé přestupkové pokuty jsou v různých částkách, doporučujeme jako částku přestupku na ceníku zvolit 1,00 Kč a konkrétní částku zadávat až v detailu vytvořeného předpisu.

 

V případě, kdy jsou součástí přestupkového řízení i náklady řízení, vytvořte si v číselníku „Ceník“ samostatnou ceníkovou položku, kterou budete přidávat až ke konkrétnímu vytvořenému předpisu.

2. Předpisy

Předpisy pro vybrané poplatníky vytvoříte hromadně v nabídce Poplatníci pomocí Akce / Vytvořit předpisy.

V políčku Typ příjmu vyberte odpovídající přestupek, zadejte Datum UUP/UZP a Datum nabytí právní moci.

V případě, kdy máte na číselníku Typy příjmů nastavenou lhůtu pro výpočet data splatnosti, se po zadání data nabytí právní moci Datum splatnosti automaticky vypočítá a doplní.

Stejně tak lze předpis vytvořit i z detailu karty poplatníka v záložce Předpisy přes Nový / Jednorázový předpis ručně.

 

V detailu předpisu upravte částku z ceníku na konkrétní částku dle přestupkového rozhodnutí.

 

V případě potřeby přes tlačítko Nový přidejte položku Náklady řízení, zkontrolujte celkovou částku dlužného přestupku a uložte.

3. Zaúčtování

Předpis přestupku přenesete do KEO4 Účetnictví podobně jako jiné předpisy pomocí akce Zaúčtování / Příprava zaúčtování / Nový a následně Export do účetnictví.

 

4. Úhrada v Pokladně/Bance

Podobně jako jiné předpisy, tak i vytvořené předpisy přestupků se budou nabízet v pokladně či bance v modulu KEO4 Účetnictví k úhradě.

V případě, kdy úhrada proběhne před zaúčtováním předpisu přestupku, dojde k zaúčtování v okamžiku úhrady.

5. Vymáhání

Upomínky

Upomínka je neformální součástí procesu vymáhání nedoplatků a lze ji v tomto případě použít jako předexekuční upozornění na existující nedoplatek.

Upomínku pro neuhrazené předpisy přestupků vytvoříte jako upomínku nedoplatku jakéhokoliv jiného typu příjmů.

 

Platební výměry

Předpisy neuhrazených přestupků jsou přímo exekučními tituly, proto v tomto případě nevytváříte platební výměry ani hromadné předpisné seznamy.

 

Výzvy k poskytnutí informací

Pro získání nezbytných informací pro zahájení exekuce můžete použít Výzvy k poskytnutí informací.

Novou výzvu založte přes tlačítko Nový, zobrazí se průvodce. Zvolte, že se jedná o výzvu tvořenou k nedoplatkům přestupků a vyberte typ výzvy. Zadejte Datum vystavení a po kliknutí na Další se vám zobrazí všechny neuhrazené předpisy přestupků, které jsou po splatnosti.

Zaškrtněte všechny předpisy, pro jejichž poplatníky chcete výzvu k poskytnutí informací vytvořit, po kliknutí na Dokončit výzvu vytvoříte a zobrazíte její detail.

Všechny zahrnuté neuhrazené předpisy uvidíte v detailu výzvy v záložce Předpisy. V případě potřeby můžete jakýkoliv předpis z výzvy smazat, ale žádný již nemůžete přidat.

V záložce Příjemci si přes tlačítko Nový doplňte všechny adresáty (např. tři různé zdravotní pojišťovny), kterým je daný typ výzvy určen a bude jim doručován. V případě, kdy příjemců je více, bude se jejich seznam tisknout v rozdělovníku. Nového příjemce výzvy do seznamu subjektů doplníte přes tlačítko Nový.

Pokud máte zapnutý parametr Parametry / Základní /  Napojení na KEO4 Spisovou službu přidělíte číslo jednací kliknutím na Přidělit Čj. Bez napojení na KEO4 Spisovou službu zadáte číslo jednací ručně.

Dokument výzvy vytvořte přes tlačítko Tisk. Vytvořený dokument již bude obsahovat přidělené číslo jednací. Po ukončení tisku a zavření editoru LibreOffice rozhodnete, zda daný dokument budete chtít uložit na kartu výpisu o poskytnutí informací.

Kliknutím na tlačítko sslref Spisová služba vypravíte výzvu do KEO4 Spisové služby.

Seznam dlužníků ve formátu XLS vytvoříte přes tlačítko Seznam dlužníků (XLS). Nejprve si vyberte umístění na disku, kam se má vytvořit seznam dlužníků v Excelu. Vytvořený seznam dlužníků obsahuje tyto údaje: Poplatník, Číslo poplatníka, Adresa trvalého pobytu, RČ/IČO.

Seznam všech vytvořených výzev vidíte v nabídce Výzvy k poskytnutí informací.

Exekuce

V nabídce Exekuce k neuhrazeným předpisům přestupků, které jsou po splatnosti, vedete daňovou exekuci (nedoplatky nebyly předány soudnímu exekutorovi) a vystavujete dokumenty související s exekučním řízením.

 

Při zakládání nové exekuce, se vám po kliknutí na tlačítko Nový a výběru, že se jedná o exekuce přestupků, zobrazí všechny neuhrazené předpisy přestupků, které jsou po splatnosti, a které ještě nebyly zahrnuty do žádné jiné exekuce.

Ze zobrazeného seznamu vyberete předpisy, ke kterým budete vystavovat exekuční příkaz. Pokud vyberete více předpisů různých poplatníků, budou sloučeny dle poplatníka a příjmové řady.

 

V následujícím okně vyberete jeden ze způsobů, kterým daná exekuce bude provedena: srážkou ze mzdy nebo přikázáním pohledávky z účtu u poskytovatele platebních služeb.

 

V detailu vytvořeného exekučního příkazu doplňte: poddlužníka (plátce mzdy či poskytovatel platebních služeb), zkontrolujte zvolený způsob exekuce, VS, SS, číslo vašeho účtu, na který budou platby exekuce načteny.

U typu exekuce Přikázáním pohledávky z účtu u poskytovatele platebních služeb nezapomeňte doplnit i úplné číslo účtu dlužníka u poskytovatele platebních služeb.

V detailu exekučního příkazu budete také v průběhu exekučního řízení postupně zadávat informace o datu doručení exekučního příkazu (dlužníkovi), datu doručení 1. poddlužníkovi, datu nabytí právní moci, případně datum přerušení exekuce či datum jejího zastavení.

 

tipbulbExekuce celkem - je to součet Zbývá uhradit všech zahrnutých předpisů  a exekučních nákladů.

V detailu exekuce, na záložce Předpis uvidíte všechny neuhrazené předpisy zahrnuté do dané exekuce. V případě potřeby můžete jakýkoliv předpis z výzvy smazat, ale žádný již nemůžete přidat.

 

Nový dokument vytvořte přes tlačítko Nový a klikněte na tlačítko Šablony nahoře v nástrojové liště.  Z nabídky vyberte odpovídající typ dokumentu a uložte. K dispozici jsou šablony následujících dokumentů:

 

Exekuční příkaz na srážku ze mzdy, jiné odměny

Vyrozumění o nabytí právní moci

Rozhodnutí o pokračování ve srážkách

Oznámení o skončení exekuce

Rozhodnutí o zastavení exekuce

 

tipbulbJako první vytvořte ze šablony Exekuční příkaz. Teprve po vytvoření exekučního příkazu a zadání data jeho doručení, kdy se automaticky doplní datum nabytí právní moci, vytvořte ze šablony dokument Vyrozumění o nabytí právní moci.

Upravte si vzorové šablony dodávané s programem dle vlastních požadavků.

 

V detailu exekuce, na záložce Dokumenty, přes tlačítko Nový a kliknutím na žlutou ikonku složky otevrit_16 máte také možnost k exekuci uložit jakýkoliv externí dokument.

 

Všechny vytvořené a uložené dokumenty konkrétního exekučního řízení uvidíte v záložce Dokumenty.

 

U exekuce typu Srážky ze mzdy, v případě potřeby změny poddlužníka způsobené např. změnou zaměstnavatele, nevystavujte nový exekuční příkaz, ale na formuláři původního exekučního příkazu změňte jméno / název poddlužníka a v záložce Dokumenty přes tlačítko Nový vyberte dokument Rozhodnutí o pokračování ve srážkách.

Zkontrolujte, zda máte na formuláři exekučního příkazu vyplněno Datum doručení 1. poddlužníkovi. V tomto případě, kdy v exekuci pokračuje nový poddlužník, je toto datum rozhodné pro zařazení do pořadí.

U exekuce typu Přikázáním pohledávky z účtu u poskytovatele platebních služeb tato změna není možná, a je třeba vystavit (na stejný předpis) nový exekuční příkaz.

 

Dle Daňového řádu by měly povinnou součástí exekuce být exekuční náklady.

Předpis exekučních nákladů vytvořte přímo v detailu dané exekuce přes tlačítko Exekuční náklady a výběrem typu z číselníku Typy příjmů. Požadovanou částku exekučních nákladů odpovídající dané konkrétní exekuci zadejte v detailu položky předpisu exekučních nákladů.

Jako Datum UUP/UZP exekučních nákladů se automaticky nastaví datum zadaný jako Datum vystavení exekučního příkazu. Jako Datum splatnosti exekučních nákladů se pak automaticky nastaví datum vypočítaný / nastavený jako Datum nabytí právní moci (Datum doručení dlužníkovi = Datum nabytí právní moci).

Variabilní symbol (VS) exekučních nákladů se nastaví automaticky z VS zadaného v hlavičce exekučního příkazu.

 

Pokud máte zapnutý parametr Parametry / Základní /  Napojení na KEO4 Spisovou službu přidělíte číslo jednací kliknutím na Přidělit Čj. Bez napojení na KEO4 Spisovou službu zadejte číslo jednací ručně.

Každému vytvořenému dokumentu exekuce přidělujete číslo jednací zvlášť.

 

Vytvořené dokumenty exekučního řízení vypravíte do KEO4 Spisové služby označením daného dokumentu a kliknutím na tlačítko sslref Spisová služba. Tuto akci provedete u každého uloženého dokumentu zvlášť. Tlačítko se zobrazuje v případě, kdy máte zapnutý parametr Parametry / Základní /  Napojení na KEO4 Spisovou službu.

 

Seznam všech vytvořených exekučních příkazů vidíte v nabídce Exekuce.