Insolvenční řízení a uplatnění pohledávek

<< Zobrazit obsah >>

Navigace:  »Žádné kapitoly před«

Insolvenční řízení a uplatnění pohledávek

Insolvenční řízení je poměrně málo používanou, ale velmi důležitou součástí vymáhání nedoplatků na místních poplatcích.

Insolvenční řízení upravuje zákon č. 182/2006 Sb., Zákon o úpadku a způsobech jeho řešení, dále jen Insolvenční zákon.

Vztah insolvenčního řízení a správy místních poplatků určuje také od 1. 1. 2024 zákon č. 252/2023 Sb., kterým se mění zákon č. 565/1990 Sb., o místních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů.

 

Jak vyplývá z ustanovení §109 odst. 1 písm. a), Insolvenčního zákona, přihlášení pohledávky do insolvenčního řízení bývá v podstatě jediným způsobem, jak zajistit, že splacení pohledávky dlužníkem, který se dostal do situace, kdy není schopný splácet své dluhy, bude zabezpečeno.

 

Viz také slovníček pojmů.

 

V insolvenčním řízení insolvenční soud rozhoduje o tom, zda dlužník je skutečně v úpadku a vydává „Rozhodnutí o úpadku“.

Úpadkem se rozumí stav, kdy dlužník má více věřitelů a peněžité závazky po dobu delší než 30 dnů po lhůtě splatnosti, které není schopen plnit – dlužník je v platební neschopnosti.  Nebo dlužník má více věřitelů a souhrn jeho závazků převyšuje hodnotu jeho majetku – dlužník je předlužen.

 

Účelem insolvenčního řízení je hromadně vyřešit všechny dluhy dlužníka za účasti všech věřitelů, soudu a insolvenčního správce tak, aby se dosáhlo spravedlivého uspokojení všech pohledávek nebo alespoň poměrné části z nich.

 

Insolvenční rejstřík je veřejně přístupný a dlužníka v něm lze dohledat podle jména, příjmení a rodného čísla (fyzické osoby), či dle názvu nebo identifikačního čísla (právnické osoby a firmy). Formulář přihlášky i postup je volně ke stažení na stránkách justice.cz.

 

Lhůta pro přihlášení pohledávek začíná běžet vydáním rozhodnutí o úpadku, jehož účinnost nastává zveřejněním v insolvenčním rejstříku. Lhůta k podání přihlášek činí 2 měsíce (§ 136, odst. 2 písm. d, Insolvenční zákon).

 

Které pohledávky lze přihlásit do insolvenčního řízení

Pro správce poplatku je velmi důležité rozlišit, které nedoplatky může v insolvenčním řízení přihlásit, a které je nutné uplatnit jiným způsobem. Pro toto rozhodování je důležitý okamžik vzniku pohledávky a datum rozhodnutí o úpadku.

 

Pro rozhodnutí, o který typ pohledávky se jedná, je rozhodující okamžik vzniku pohledávky:

pohledávky, které vznikly před zahájením insolvenčního řízení jsou tzv. běžné pohledávky,

pohledávky, které vznikly až po zahájení insolvenčního řízení jsou tzv. pohledávky za majetkovou podstatou.

 

Rozdíly mezi běžnými pohledávkami a pohledávkami za majetkovou podstatou:

A) Běžné pohledávky - pohledávky, které nejsou za majetkovou podstatou

Vznikly před vydáním rozhodnutí o úpadku.

Je nutné je přihlásit do insolvenčního řízení ve lhůtě stanovené v rozhodnutí o úpadku.

K přihláškám, které jsou podány později, insolvenční soud nepřihlíží a v insolvenčním řízení se neuspokojují.

Uspokojení těchto pohledávek, které nebyly přihlášeny, je po skončení insolvenčního řízení prakticky vyloučeno.

 

Dopad nepřihlášení pohledávek při jednotlivých řešeních insolvenčního řízení:

Oddlužení - pokud správce poplatku nepřihlásí včas svou pohledávku a oddlužení dospěje k řádnému cíli (tj. dlužník splní zákonem stanovené podmínky a bude soudem osvobozen od placení neuspokojených pohledávek), nebude správce poplatku tyto pohledávky moci vymáhat, ani na ně započítávat provedené platby.

 

Konkurz - nepřihlášené pohledávky nezanikají, ale ve vymáhání lze pokračovat až po ukončení konkurzu (zde je nutné sledovat, zda již neuplynula lhůta pro placení daně, která se nepřihlášením pohledávky nepřerušuje.

 

Reorganizace - v tomto případě nepřihlášené pohledávky zanikají.

 

B) Pohledávky za majetkovou podstatou

Vznikly až po zahájení insolvenčního řízení.

Mají výhodnější postavení, protože je lze uspokojit kdykoliv po vydání rozhodnutí o úpadku.

Neuplatňují se přihláškou, ale správce poplatku je uplatňuje písemně vůči osobě s dispozičním oprávněním, kterou je osoba, která je oprávněna nakládat s majetkem dlužníka.

Osobou s dispozičním oprávněním je v případě konkurzu insolvenční správce, v ostatních případech to je dlužník.

Správce poplatku je povinen vyrozumět insolvenčního správce o tom, že svou pohledávku uplatnil (webové stránky www.justice.cz).

Kdy kontrolu v insolvenčním rejstříku provést

Z důvodu poměrně krátkých lhůt k přihlášení nedoplatků se doporučuje provádět hromadné ověření poplatníků nejméně jednou za 15 dní.

U poplatníků, u kterých zjistíte, že jsou v insolvenci, bude na základě aktuálního stavu jejich insolvenčního řízení nutné posoudit jejich předpisy, k nim vytvořené platební výměry, exekuce (nebo vytváření nových) i případné platby.

Předpisy

U předpisů budete rozhodovat, které a kdy přihlásit do insolvenčního řízení. V případě, kdy do insolvence přihlášeny být měly, ale již uplynula lhůta kdy to mohlo být provedeno, mějte na paměti, že takové nedoplatky již pravděpodobně nebude možné vymáhat.

Dle novely Zákona o místních poplatcích (§ 11 odst. 2, písm. a, b, c, zákon č. 252/2023 Sb.) s účinností od 1. 1. 2024, je nutné vyměřit platebním výměrem předpis vždy v případě, kdy je  proti poplatníkovi vedeno insolvenční řízení a daný neuhrazený předpis je  pohledávkou, kterou lze v daném insolvenčním řízení uplatnit, tedy pohledávkou, která není pohledávkou za majetkovou podstatou a vznikla před vydáním rozhodnutí o úpadku.

Daná novela zároveň také upravuje, jakým způsobem je nutné posuzovat pohledávky ročních poplatků tak, aby v insolvenčním řízení byla uplatněna pouze ta část ročního poplatku, která odpovídá ročnímu období, ve kterém nastaly účinky rozhodnutí o úpadku, a kterou je v insolvenčním řízení možné uplatnit.

Předpis, který byl přihlášen do insolvenčního řízení nebo do insolvenčního řízení přihlášen nebyl, ale datem splatnosti spadá do období, na které insolvenční řízení bylo zahájeno, je možné v detailu předpisu či hromadnou akcí v nabídce Předpisy / Hromadná změna označit příznakem Insolvence. Takto označený předpis  se poté již automaticky nenabízí k úhradě v modulu Účetnictví / Pokladna, ani v bance a nelze tento nedoplatek ponižovat likvidací či dobropisem, ani na něj vytvářet exekuční příkaz.

Předpisy nezletilých

Předpisy nezletilých musí být po uplynutí splatnosti převedeny na zákonného zástupce nezletilého.

Jako okamžik vzniku pohledávky je v tomto případě považováno datum, kdy došlo k převedení nedoplatku na zákonného zástupce. V případě, kdy  tedy dojde ke vzniku pohledávky tímto způsobem, ale před datem vydání rozhodnutí o úpadku, jedná se o běžnou pohledávku, kterou lze přihlásit do insolvenčního řízení vedeného proti danému zákonnému zástupci.

Platební výměry

Před vytvořením platebního výměru nebo hromadného předpisného seznamu, ale také u již vytvořených platebních výměrů poplatníka v insolvenci, je důležité si zkontrolovat, zda insolvence nebyla již řešena konkurzem, oddlužením či reorganizací.

Jak bylo zmíněno výše, pokud bylo insolvenčním soudem povoleno „Oddlužení“ a dlužník je osvobozen od placení neuspokojených pohledávek, nebudete moci nepřihlášené pohledávky vymáhat. Byl-li úpadek řešen „Konkurzem“, nepřihlášené pohledávky sice nezanikají, ale v jejich vymáhání budete moci pokračovat až po ukončení konkurzu. V případě, kdy insolvence dlužníka je řešena „Reorganizací“, nepřihlášené pohledávky zanikají a vy je již nemůže vymáhat.

Exekuce

Vydání rozhodnutí o úpadku veškeré exekuce přerušuje. To znamená, že platby již exekutor nestrhává, a splátky jsou použity pro insolvenci.

Novou exekuci na pohledávky vzniklé před vydáním rozhodnutí o úpadku lze založit, ale ne provést.

V případě, kdy po úspěšném ukončení insolvenčního řízení poplatník získá osvobozující usnesení, jsou veškeré exekuce, jejichž předmětem je vymáhání pohledávek vzniklých před rozhodnutím o úpadku, zastaveny, a to bez ohledu na to, zda byly či nebyly dané nedoplatky přihlášeny do insolvenčního řízení.

Platby

Platby, které poplatník provede po účinnosti rozhodnutí o úpadku, lze použít pouze na pohledávky, které vznikly až po vydání rozhodnutí o úpadku.

Na pohledávky, které vznikly před rozhodnutím o úpadku, tyto úhrady nelze použít.

Stejné pravidlo platí i pro případ, kdy je úhrada provedena započítáním vzniklého přeplatku (likvidace „Zápočet (převod)“.

Zároveň vratitelný přeplatek pohledávky, která vznikla nejpozději den před rozhodnutím o úpadku, lze použít pouze na úhradu nedoplatků, které vznikly až po rozhodnutí o úpadku.

Skončení insolvenčního řízení

Insolvenční řízení, která jsou ukončená (neaktivní), jsou  v insolvenčním rejstříku zašedlá.

Insolvenční soudy jsou povinny tato řízení vést v evidenci insolvenčního rejstříku ještě dalších 5 let od jejich ukončení. Po uplynutí této doby jsou údaje o insolvenčním řízení znepřístupněny a dlužník vyškrtnut ze seznamu dlužníků.

Z důvodu toho, že i po skončení insolvenčního řízení, je nutné dále s nedoplatky pracovat, je tedy v insolvenčním řízení důležité sledovat nejen počátek a jednotlivé stavy řízení, ale také ukončení řízení.

 

Oddlužení - Po úspěšném skončení insolvenčního řízení o oddlužení dlužník splní zákonem stanovené podmínky a dochází automaticky k vydání osvobození dlužníka od placení pohledávek. A to jak pohledávek, které byly do insolvenčního řízení přihlášeny, ale které nebyly v insolvenci plně uspokojeny, tak i těch, které do insolvence přihlášeny nebyly, ale vznikly před vydáním rozhodnutí o úpadku.

K těmto neuhrazeným předpisům, které vznikly před vydáním rozhodnutí o úpadku, již nemůžete přidat žádnou úhradu a je možné je vyřadit pomocí likvidace Vyřazení (prekluze), nebo v případě, kdy jsou již vedeny na podrozvahových účtech, pomocí likvidace Vyřazení z podrozvahy (prekluze).

V případě, kdy dané nedoplatky byly vymáhány pomocí exekuce, musí tyto exekuce být ukončeny.

 

Konkurz - insolvenční řízení v případě konkurzu končí právní mocí usnesení o zrušení konkurzu po skončení zpeněžování a předložením konečné zprávy. Po obdržení zprávy insolvenčního správce o splnění rozvrhového usnesení insolvenční soud rozhodne o zrušení konkurzu.

Nepřihlášené pohledávky nezanikají a po skončení insolvenčního řízení budete pokračovat ve vymáhání pohledávek, které konkurzem nebyly uspokojeny nebo které do daného insolvenčního řízení nebyly přihlášeny. Je nutné však sledovat, zda již neuplynula lhůta pro placení daně, která se nepřihlášením pohledávky nepřerušuje. Pouze je nutné v exekuci zohlednit tu část pohledávek, které již byly splaceny v konkurzním řízení.

Pouze v případě, kdy konkurz končí z důvodu, že majetek nepostačuje k pokrytí věřitelů, dochází k zániku dlužníka (k výmazu z obchodního rejstříku), a pokud tato právnická osoba nemá právního nástupce, neuspokojené pohledávky nebo jejich neuspokojené části zanikají.

 

Reorganizace - v tomto případě nepřihlášené pohledávky zanikají a můžete je vyřadit pomocí likvidace Vyřazení (prekluze), nebo v případě, kdy jsou již vedeny na podrozvahových účtech, zlikvidovat pomocí likvidace Vyřazení z podrozvahy (prekluze).

Reorganizace může skončit také rozhodnutím o přeměně v konkurz.

 

Příklad „Povoleno oddlužení“

Pokud ve stavu „Povoleno oddlužení“ jsem stále ve 2 měsíční lhůtě, kdy mohu přihlásit pohledávky:

musím zkontrolovat, jaké má daný poplatník neuhrazené předpisy, a pohledávky, které vznikly před datem rozhodnutí o úpadku (Povolení oddlužení), musím je přihlásit do insolvenčního řízení

u přihlašovaných předpisů poplatkový povinností musím také zkontrolovat, zda již u daného předpisu mám platební výměr – když ano, tak nevymáhám

pokud platební výměr nemám – nevystavuji ho, nebo můžu vystavit, ale nevymáhám

pokud u těchto přihlašovaných předpisů již mám i exekuční příkaz – exekuci zastavuji a doplním si datum na exekučního příkazu

pokud exekuční příkaz vystavený nemám – nevytvářím ho

pokud exekuční příkaz mám vystavený, ale ještě jsem neposlala „Vyrozumění o nabytí právní moci“ – tak už ho neposílám a exekuci zastavuji

případné jejich platby můžu použít pouze na nedoplatky, které vznikly až po rozhodnutí o úpadku

 

 

Pokud ve stavu „Povoleno oddlužení“ zjistím, že už skončila lhůta, ve které bylo možné pohledávky přihlásit:

neměla bych u takových předpisů vystavovat upomínky

mohu vytvořit platební výměr, ale nebudu vymáhat

u již vytvořených platebních výměrů čekám, zda insolvence nebude řešena „Konkurzem“, v tom případě bych po skončení insolvenčního řízení mohla pokračovat ve vymáhání, ale v ostatních případech si u PV poznamenám, že již nemůžu vymáhat

nevystavuji exekuci

již existující exekuci zastavuji

případné jejich platby můžu použít pouze na nedoplatky, které vznikly až po rozhodnutí o úpadku

 

 

Způsob kontroly a zjištění poplatníků evidovaných v insolvenčním rejstříku v modulu KEO4 Příjmové agendy

V modulu KEO4 Příjmové agendy můžete ověřit, zda poplatník není evidován v insolvenčním rejstříku provozovaném ministerstvem spravedlnosti ČR na serveru www.justice.cz.

Tuto akci naleznete v nabídce Poplatníci / Akce / Insolvenční rejstřík. Akcí zkontrolujete všechny poplatníky z vaší evidence bez ohledu na to, jaké poplatníky máte v tu chvíli označené či vyfiltrované. Výsledkem akce je sestava „Přehled poplatníků se záznamem v insolvenčním rejstříku“, ve které se zobrazí všichni poplatníci, kteří jsou v insolvenčním řízení a poslední aktuální stav jejich řízení.

 

Výsledky kontrol insolvenčního rejstříku

Po provedení akce Insolvenční řízení program porovná, zda načtený stav řízení odpovídá tomu, který je na kartě poplatníka uložený, a v nabídce Poplatníci / Výsledky kontrol insolvenčního řízení zobrazí veškeré změny. U konkrétních poplatníků uvidíte původní stav jejich insolvenčního řízení, aktuální stav, ve kterém se řízení právě nachází, i číslo Spisové značky, pod který je daná insolvence vedena.

 

Nejdůležitějšími stavy, které je nutné sledovat pro podání přihlášky pohledávek, jsou: „Rozhodnutí o úpadku“, „Povoleno oddlužení“, „Konkurz“ a „Reorganizace“.

Stavy, které jsou pro vás důležité pro sledování ukončení insolvenčního řízení, jsou: „Vyřízená věc“, „Pravomocná věc“, „Odškrtnutá – skončená věc“, „Konkurz po zrušení“, „Mylný zápis“.

 

clip0011

 

Stejné ověření můžete provést i pro jednoho konkrétního poplatníka: zobrazte si detail karty poplatníka, rozklikněte v prostřední části jeho karty Adresy, kontakty a ostatní, na záložce Ostatní vpravo najdete sekci Insolvenční rejstřík a klikněte zde na tlačítko Provést kontrolu.  Jakmile dojde k ověření, aktuální stav se zobrazí v poli Stav a doplní se datum v poli Datum poslední kontroly. Kliknutím na modrý podtržený text Detail v insolvenčním rejstříku se vám otevře internetový prohlížeč přímo na záznamu o insolvenci daného poplatníka v insolvenčním rejstříku.

 

tipbulbVíte, že se na kartu poplatníka prokliknete také přímo z detailu předpisu, upomínky, platebního výměru či exekuce? Klikněte na lupičku vpravo od pole „Poplatník“.

 

Příznak „Insolvence“ u předpisu

Neuhrazený předpis, který jste přihlásili do insolvenčního řízení nebo který jste sice do insolvenčního řízení nepřihlásili, ale datem splatnosti spadá do období, pro které bylo insolvenční řízení zahájeno, můžete označit příznakem „Insolvence“: Předpisy / Detail – v pravé části formuláře zhruba uprostřed je zatržítko Insolvence.

 

Takto označený předpis se poté nenabízí k úhradě v pokladně / bance KEO4, nelze u něho vytvořit dobropis, ponížit nedoplatek likvidací či vytvořit exekuční příkaz.

V případě, kdy k takto označenému předpisu potřebujete provést úhradu od insolvenčního správce, odstraňte z filtru implicitní nastavení „Insolvence – ne“ a předpis vyberte.

Jedinou likvidací, kterou u předpisu s příznakem Insolvence, je možné vytvořit, je Převedení na podrozvahu.

Všechny předpisy takto označené uvidíte ve sloupci Insolvence, který si můžete přidat do pohledu jak v nabídce Předpisy, tak i v Pokladně či Bance KEO4.

 

Odkazy na metodiky, právnická vyjádření a články týkající se insolvenčního řízení při správě místních poplatků

https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2006-182

http://www.bulletin-advokacie.cz/uplatnovani-danovych-pohledavek-obci-v-insolvencnim-rizeni

https://www.pohledavkyonline.cz/jak-prihlasit-pohledavku-do-insolvence/

www.dvs.cz/clanek.asp?id=6767300

https://www.cesivpravu.cz/blog/chyby-veritelu-v-insolvencnim-rizeni