Obecní e-noviny na webu: 11/2019

11 / 2019

26. 11. 2019

Obecní e-noviny

Internetový zpravodaj pro uživatele IS KEO (-X, -W, 4)


vydává ALIS spol. s r.o., Mariánská 538, Česká Lípa, alis@alis.cz

Tento zpravodaj dostávají pouze uživatelé produktů společnosti ALIS. Pokud nechcete dostávat tento zpravodaj, sdělte nám to, prosím, na adresu alis@alis.cz.

Vážení zákazníci,

po zveřejnění termínů tradičních „velkých“ školení na přelomu roků 2019/2020 evidujeme již více než 500 přihlášených účastníků a v některých místech konání jsou k dispozici poslední volná místa. Proto v případě zájmu o účast dlouho neotálejte s přihláškou.

K dispozici je nová verze programu ALIS-PVS, která reaguje na avizovanou změnu rozhraní pro e-podání na ČSSZ.

Samostatným článkem reagujeme na vaše dotazy k aktuální problematice e-neschopenek.

Rok 2019 se nám zase tak nějak rychle blíží ke konci – mějte pohodové adventní týdny.

Ing. Oldřich Gabriel

 

ŠKOLENÍ

Tradiční školení uživatelů 2019/2020

Zveme vás na tradiční školení uživatelů informačního systému KEO k roční uzávěrce a novinkám. Školení letos proběhnou na těchto místech:
...celý článek.

Jitka Samková

.. nahoru.

KEO4

KEO4 Účetnictví - novinky

KEO4 Účetnictví 1.6.7

 • Pokladní deník UC202 – přidali jsme do sestavy sloupec Uhrazený doklad / JID. Nyní je to stejné jako u sestav v bance.
 • Přidali jsme možnost tisknout pokladní doklady rovnou na vaši výchozí tiskárnu, aniž by se před tiskem otevíral program LibreOffice s náhledem pokladního dokladu před tiskem. Toto nastavení najdete v číselníku pokladen (Číselníky / Základní / Pokladny) a na záložce „Tisk pokladních dokladu“ zaškrtněte „Přímý tisk na výchozí tiskárnu (bez zobrazení LibreOffice)“.
 • Tisk vnitřních dokladů – nyní se při hromadném tisku tisknou dva vnitřní doklady na jednu stránku (pokud se vejdou). Pokud si ale přejete za každým vnitřním dokladem odstránkovat, zaškrtněte parametr v nabídce Parametry / Uživatelské – Tisk vnitřních dokladů – za každým dokladem odstránkovat.

 • ...celý článek.

KEO4 Účetnictví 1.6.6

 • Umožnili jsme vytvářet doklady importem ze Spisové služby KEO4. Vyzkoušejte v nabídce Došlé faktury – Nový doklad z… / Ze Spisové služby. Zadejte (nebo načtěte pomocí čtečky čárového kódu) JID přijatého dokumentu. Program z dokumentu vytvoří došlou fakturu a v případě, že dokument obsahuje komponentu ve formátu ISDOC, vyplní fakturu všemi údaji z tohoto formátu pro elektronickou fakturaci.
 • Připravili jsme výkazy Rozvaha a Výkaz zisku a ztráty pro podnikatele.

 • ...celý článek.

Viktor Samek

.. nahoru.

KEO4 Příjmové agendy - novinky

KEO4 Příjmové agendy 1.6.7

 • Na sestavu PA008 Platební povinnost poplatníka jsme přidali údaje z vyúčtování. Sestavu najdete v nabídce „Poplatníci“ a na jednotlivých kartách poplatníků.
 • Vymáhání / Výzvy k poskytnutí informací – doplnili jsme možnost přidělit číslo jednací a export do Spisové služby KEO4.
 • Přidali jsme dva nové typy likvidací: „Likvidace haléřového nedoplatku“, pomocí které zlikvidujete haléřové nedoplatky částky Zbývá uhradit vznikající úhradou v pokladně na celé koruny a „Likvidace přeplatku“, která vám umožní likvidaci jak haléřových přeplatků vznikajících úhradou v pokladně na celé koruny, tak i přeplatků nižší než 100 Kč, které se vrací pouze výjimečně v souladu se zásadou hospodárnosti nebo vzniklých přeplatků, které nelze použít pro úhradu nějakého jiného nedoplatku a o jejichž vrácení nikdo během 6-ti let ode dne splatnosti předpisu nepožádal. Všechny typy likvidací viz popis v dokumentaci.
 • Poplatníci / Nový z ROB – nyní automaticky upravíme velikost písmen ve jméně a příjmení.

KEO4 Příjmové agendy 1.6.6

 • Přidali jsme novou sestavu PA008 Platební povinnost poplatníka, abyste mohli vytisknout pro všechny poplatníky, kdo, co a kdy má platit. Sestavu najdete v nabídce „Poplatníci“ a na jednotlivých kartách poplatníků.
 • Na číselník Příjmové řady jsme přidali nový parametr „Vytvářet i nulové předpisy“. Když zaškrtnete, budou se generovat i předpisy, které mají nulovou položku.
 • Na číselník Příjmové řady jsme přidali nový parametr „Poplatek ze psů (evidovat čip)“. Když zaškrtnete (u poplatkových povinností), v detailu poplatkové povinnosti se zobrazí políčko Číslo mikročipu.

 • ...celý článek.

Viktor Samek

.. nahoru.

eNeschopenky a program KEO4 Mzdy

Na základě zákonů č 259/2017 Sb. a č. 164/2019 Sb. vstoupí s účinností k 1.1.2020 v platnost institut tzv. eNeschopenky. Cílem projektu je zjednodušení administrativy v procesech dočasné pracovní neschopnosti a zrychlení procesu výplaty dávek. Komunikace mezi lékaři, zaměstnavateli a Českou správou sociálního zabezpečení (ČSSZ) by tak nově měla probíhat výhradně v elektronické podobě.  Zaměstnavatel již nebude přijímat doklady potřebné k výplatě dávky nemocenského pojištění přímo od zaměstnance, ale bude mít k dispozici služby pro ověření či stažení údajů o dočasných pracovních neschopnostech svých zaměstnanců přímo z ČSSZ.
...celý článek.

Ing. Martina Gembecová

.. nahoru.

KEO4 Majetek - novinky

 • Rozšířili jsme možnost tisku majetkových karet: Bez obrázku nebo S obrázkem.
 • Do formuláře pořízení nového majetku jsme přidali pole „Text“. Políčko je nepovinné, slouží pro libovolnou poznámku, která se vytiskne na opisu dokladu.

Lenka Knápková

.. nahoru.

KEO4 Spisová služba - novinky

KEO4 Spisová služba 1.6.7

 • Vylepšili jsme parametry podepisování (Administrace/Databáze/Certifikáty/Podepisování) a upravili viditelný podpis. K viditelnému podpisu je možné nově přidat vlastní obrázek či logo KEO4. U jednotlivého podepisování přes ikonu podpisu je možné určit umístění podpisu.
 • V modulu Referent u dokumentů přijatých k vyřízení jsme přidali novou akci „Vyřídit na vědomí“, která vám umožní vyřídit rychleji dokument na vědomí bez nutnosti zobrazovat detail dokumentu.
 • V detailu zásilek odeslaných formou e-mailu, je možné nyní vytisknout detail tohoto e-mailu.

 • ...celý článek.

KEO4 Spisová služba 1.6.6

 • Zjednodušili jsme parametry transakčního protokolu. Už není třeba zadávat v parametrech certifikát pro podpis a časové razítko. Podepsat dokument transakčního protokolu může jakýkoliv uživatel s právem správce TP.
 • Nově je možné v seznamu dokumentů TP vybrat konkrétní dokumenty k podpisu. Dokument transakčního protokolu se nyní vyřídí až po jeho podepsání.
 • Na Podatelně a v modulu Referent lze nyní dokumenty filtrovat dle typu (běžná písemnost, stížnost…).

Ing. Lucie Hlaváčková

.. nahoru.

KEO-W

KEO-W Účetnictví - novinky

 • Poplatky a ostatní příjmy – u faktur upravena rekapitulace DPH.
 • Vydané faktury – doplněn parametr pro možnost volby dodanění haléřového rozdílu, který vzniká zaokrouhlením faktury na celé koruny. Dodaňování haléřového rozdílu se týká jen bezhotovostní platby. Po aktualizaci je parametr nastaven na dodaňování haléřového rozdílu.
 • Šablony B/P – upravena kontrola zaúčtování MD/D v případě, že je zaškrtnuta cena s DPH.

 • ...celý článek.

Vlasta Jurčová

.. nahoru.

OSTATNÍ

ALIS-PVS - upgrade 6.00 byl vynucen změnou rozhraní ČSSZ

Zveřejnili jsme upgrade programu ALIS-PVS. Nová verze obsahuje upravené rozhraní pro e-podání na ČSSZ. Konkrétně dochází ke sloučení původních služeb se službou t-epodani.cssz.cz a s tím související úpravou certifikátů.
ČSSZ avizovala, že původní služby budou zrušeny.
Starší verze ALIS-PVS budou fungovat do té doby, než budou původní služby ze strany ČSSZ zrušeny.

Objednávka upgrade na verzi 6.x

Uživatelé nižších verzí ALIS-PVS si mohou objednat upgrade na verzi 6.x prostřednictvím tohoto formuláře. Po vyplnění a odeslání objednávky budou zkontrolovány registrované náležitosti, zpřístupní se možnost aktualizace software a uživateli bude vystaven a zaslán daňový doklad.

Viktor Samek

.. nahoru.

Plán odstávek IISSP pro rok 2020

Ministerstvo financí zveřejňuje informaci Kompetenčního centra Integrovaného informačního systému Státní pokladny (KC IISSP) o plánovaných odstávkách IISSP. Ve stanovených termínech nebude IISSP dostupný.
...celý článek.

Ing. Vladimír Grosmut

.. nahoru.

Vtipy na listopad

Po třiadvaceti letech ve vězení propouštěli jednoho trestance. Když odcházel, vrátili mu jeho šaty. V jedné z kapes našel lístek z opravny obuvi.
"Možná tam pořád ta provozovna je a třeba tam ještě mají i ty moje staré boty," pomyslel si. Tak se tam vydal a opravna tam skutečně byla.
"Byl jsem hodně dlouho na cestách, a tak si říkám, jestli ještě máte moje boty?"
Starý muž zašel dozadu a po dvou minutách se vrátil:
"Budou hotový ve čtvrtek."

 

Šéf se ptá svého podřízeného:
"Co myslíte, že je základní problém v naší firmě: nevědomost nebo nezájem?"
"Nevím. A ani mě to nezajímá."